چهارشنبه ٢٩ ارديبهشت ١٤٠٠ - 
1 2 3
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 23538
 بازدید امروز : 295
 کل بازدید : 2885298
بروزرسانی
1400/2/27
صفحه اصلي > آرشیو اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تحقیقات و فن آوری

تاکید معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر ضرورت شکل گیری فرهنگ کارآفرینی در دانشگاهها

دکتر فرید نجفی سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در بیست و یکمین جشنواره ابوریحان بیرونی که صبح امروز دوم دی ماه به صورت مجازی با حضور و جمعی از محققان در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به عنوان دانشگاهی پیشرو و با اتکا به توان مدیریتی و اعضای هیئت علمی نتایج ارزشمندی را در حوزه پژوهش در سطح ملی و بین المللی از خود به نمایش گذاشته است.

 وی با بیان این که نگاهی به وضعیت تولیدات علمی و فناورانه در کشور نشان از جایگاه مطلوب کشور در حوزه پژوهش دارد گفت: روند استنادات نرمال شده و شاخص ها نشان از جایگاه منحصر بفرد کشوردر حوزه فناوری و پژوهش دارد.

 دکتر نجفی ادامه داد: جایگاه سیزدهمی ایران از نظر شاخص های ضریب تاثیرات نرمال شده پژوهشی در بین ۲۵ کشور برتر دنیا ستودنی است.

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با بیان این که کشور ایران بیشترین رشد پژوهشی در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با سال ۲۰۱۸ داشته، توجه بیش از پیش به جایگاههای متعدد و قسمت های تولید علم در دنیا را مورد توجه قرار داد و توضیح داد: باید بین مراکز تولید علم ارتباط منسجمی برقرار شود تا برون داد این تولیدات هدفمند توزیع شود.

 وی با اشاره به نقش تاثیرگذار نهادهای دانشی در روند تولید و تصمیم گیری حوزه پژوهش و فناوری گفت: تخصیص اعتبار ناکافی، بداخلاقی های حوزه تحقیقات، کارایی پایین شبکه های تحقیقاتی و انجام فعالیت های تحقیقاتی پراکنده بدون توجه به نیازهای کلان کشور از جمله موارد تاثیر گذار در این حوزه است.

 دکتر نجفی ضرورت تقویت انگیزه بین پژوهشگران جوان را خواستار شد و ادامه داد: دانشگاه محل پرورش استعدادهای جوان و حفظ و تقویت انگیزه پژوهشگران است.

 معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت توجه به تقویت ارتباطات بین المللی، شفافیت در مالکیت برون دادهای دانشگاهی واستفاده مناسب از مجموعه امکانات و تجهیزات موجود در کشور را با هدف ارتقا پژوهش و فناوری خواستار شد.

 وی با بیان این که نباید سکوی ارسال خلاق ترین نیروها به سایر کشورها باشیم، پررنگ تر شدن روابط بین المللی ضمن استفاده بهینه از امکانات داخلی را مورد تاکید قرار داد.

 دکتر نجفی با اشاره به پیچیدگی هایی که بازار و تجارت، فناوران را دچار سردرگمی می کند گفت: پیچیدگی و بروکراسی که دالان های پرپیچ و خم تبدیل علم به محصول  ایجاد می کند باعث شده تا سهم فناوری کمتر از پژوهش باشد تاجائیکه علیرغم پژوهش های کاربردی که در کشور شاهد آن هستیم متاسفانه همچنان در بحث تجاری سازی و ورود به بازار در ردیف کشورهای درحال توسعه قرار داریم.

 به گفته وی طبق آخرین داده های آماری، پایه ریزی اکونومی و اقتصاد ایران در آسیا قابلیت رشد بسیاری دارد.

 دکتر نجفی مهمترین راهبرد تبدیل شدن به اقتصاد دانش بنیان را پرهیز از تمرکز صنعت نفت دانست و افزود: تنها یک درصد از ابداعات برپایه نفت است و عمده ترین تحقیقات در حیطه های جدید علم قرار گرفته که باید به این حوزه ها با جدیت بیشتر ورود کنیم.

 توسعه ارتباط دانشگاههای علوم پزشکی با صنعت بخش دیگری از سخنان معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت را به خود اختصاص داد.

 وی با اشاره به این که تبدیل شدن دانشگاهها به دانشگاههای فناور و نسل سومی یکی از مهمترین اولویت های رشد و توسعه است گفت: باید فرهنگ کارآفرینی در دانشگاهها شکل بگیرد.

 دکتر نجفی با تاکید بر این که باید برای ارتقا جایگاه علمی در کشور در رقابتی تنگاتنگ و صلح آمیز به کاروان تولید دانش بپیوندیم گفت: تنها راه افزایش و شکوفایی دانش و مهارت ارتباط و تعامل مشترک سازنده با سایر دانشمندان دنیاست.

 تولید ۵۰ درصد مقالات کاربردی کشور در حوزه کرونا، توسط محققان دانشگاه

 دکتر علیرضا زالی رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نیز در این مراسم اظهار کرد: برگزاری این جشنواره بر پایه اهتمام محققان و فراگیران دانشگاه برای بیست و یکمین سال متوالی افتخاری ارزشمند برای دانشگاه محسوب می شود.

 وی افزود: این جشنواره نماد قدرشناسی ازجامعه فرهیختگان خصوصا پیشتازان علم و فناوری کشور است.

 رییس دانشگاه ادامه داد: جشنواره ابوریحان بیرونی با ارائه برون دادهای پژوهشی سرفصلی برای سیاستگذاران کشور خواهد بود.

 دکتر زالی نامگذاری این جشنواره به نام دانشمند برجسته ایرانی ابوریحان بیرونی را انتخابی هوشمندانه دانست وادامه داد: روحیه واکاوی و جستجوگری وی نماد پژوهشگری شجاع و پرتلاش است.

 وی با تاکید بر این که باید بیش از پیش میراث تاریخی و ذخائر ایرانی مورد حراست و مراقبت قرار گیرد عنوان کرد: بنظر می رسد برای پاسداشت ارزش ها و میراث علمی و فرهنگی کشور باید اهتمام و تعصب ویژه ای داشته باشیم.

 رییس دانشگاه در ادامه با بیان این که حرکت و تلاش به سمت نسل سومی شدن یکی از بالاترین تعهدات مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است خاطرنشان کرد: حرکت و ضرب آهنگ دانشگاه در تناسب کامل با اولویت های فناورانه و تولید ثروت در سطح ملی و بین المللی در جریان است.

 دکتر زالی در ادامه به رشد کمی مقالات پژوهشی در دانشگاه اشاره کرد و ۱۲ درصد رشد کمی در مقایسه با سال قبل را ستودنی توصیف کرد.

 وی افزود: در حوزه کیفیت مقالات نیز با ۴۱,۵ درصد رشد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خوش درخشید.

 رییس دانشگاه با بیان این که از هر چهار مقاله منتشر شده دردانشگاه حداقل یک مقاله در زمره مقالات Q۱است ادامه داد: قرار گیری ۲۵ درصد از مقالات دانشگاه در زمره برترین ها نشان از کیفیت بالای مقالات پژوهشی دارد.

 دکتر زالی با بیان این که خبرهای خوش پژوهشی نوید بخش توان بالای تحقیقات محققان و جوانان این مرزو بوم است، ارتقای کیفی و نگاه به تولیدات علمی مترقی را از اصلی ترین سیاست های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دانست.

 وی با اشاره به این که جایگاه پژوهشی کشور نیز از جایگاه مطلوبی در دنیا برخوردار است ادامه داد: بخشی از اقدامات دانشگاه در اجرای پروژه های فناورانه متجلی است.

 دکتر زالی از اجرای ۱۵۰ پروژه فناوارنه تا پایان اسفندماه توسط دانشگاه خبردادو به فعالیت ارزنده پژوهشی درپارک علم و فناوری اشاره کرد.

 وی با بیان این که ورود تست های سریع شناسایی کووید ۱۹ در مدار خدمات، ماحصل کار تحقیقاتی مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) است، گفت: زیرساخت ها در پارک علم و فناوری به گونه ای  طراحی و شکل گرفته که امکان پذیرش بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان وجود دارد.

 رییس دانشگاه با بیان این که بکارگیری و استفاده از ظرفیت های نیروهای جوان دردستور کار شرکت های دانش بنیان دانشگاه است تاکید کرد: در آستانه دهه فجر بخش های آغازین فعالیت های پارک علم و فناوری افتتاح خواهد شد.

 دکتر زالی با اشاره به  رشد شرکت های دانش بنیان دانشگاه  به ۱۰۵ شرکت تاکید کرد: درهای پیوستن جوانان در قالب فعالیت های فناورانه در شرکت های دانش بنیان دانشگاه روشن و باز است.

 وی با بیان این که در اپیدمی عالم گیر کرونا شرکت های دانش بنیان رشد و جهش بی سابقه ای داشته اند، گفت: کرونا نه تنها تهدیدی در برنامه های آموزشی و پژوهشی دانشگاه ایجاد نبود بلکه به عنوان یک پیشران عمل کرد.

 رییس دانشگاه از انتشار ۴۲۴ مقاله کاربردی در زمره محصولات دانشگاه در حوزه کرونا خبر داد و افزود: از هر شش محقق ایرانی که در طول ماههای اخیر بالاترین میزان تولیدات را در حوزه پژوهشی کرونا داشته، سه مورد این مقالات مربوط به محققان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی است.

 دکتر زالی تولید ۵۰ درصد مقالات کاربردی کرونا در کل کشور توسط محققان دانشگاه را افتخاری برای دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دانست.

 وی با بیان این که کرونا مسئله مشترک حوزه های پژوهش، فناوری و درمان است، جهش های اخیر ویروس کووید ۱۹ را عاملی برای زیر سوال بردن اثربخشی واکسن دانست و تحلیل پژوهش فناوران و پژوهشگران را در این حوزه خواستار شد.

 رییس دانشگاه با اشاره به جایگاه دوم پژوهش دانشگاه در کشور، حفظ و رشد این جایگاه را مورد تاکید قرار داد.

 دکتر زالی با بیان این که هیچ محدودیتی برای جذب نیروی انسانی نخبه از سایر دانشگاهها و یا اقصی نقاط کشوردر دانشگاه وجود ندارد تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی علیرغم تمامی محدودیت ها آمادگی جذب نخبگان و افراد خلاق  را باهدف جهش علمی و پژوهشی دانشگاه و کشور علام می کند.

 وی با اشاره به اهمیت ارتباطات فرادانشگاهی، از شکل گیری فعالیت های مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با سایر دانشگاهها خبرداد.

 دکتر زالی در ادامه به جایگاه ممتاز دانشگاه در نظام های رتبه بندی وبومتریکس، شانگاهی و تایمز اشاره کرد و افزود: بن مایه دستاوردهای شتابان دانشگاه ممارست اساتید، جوانان و پیشکسوتان در مراکز مختلف دانشگاه است.

 رییس دانشگاه با بیان این که باید از حرکت شتابان دانشگاه در حوزه پژوهشی حمایت شود، گفتمان سازی عمومی برای مطالبات حوزه پژوهش خصوصا تخصیص بودجه مورد نیاز را خواستار شد.

 وی با اشاره به این که کمبود منابع پژوهشی و درآمد ناخالص ملی می تواند تغییرات شگرفی در حوزه پژوهش ایجاد کند، گفت: باید بودجه هایی به پژوهش اختصاص داده شود تا تحرک جدی در پیشرفت کشور ایجاد کند.

 

 


١٦:٤٢ - يکشنبه ٧ دی ١٣٩٩    /    عدد : ١٠٠١٣٧    /    تعداد نمایش : ١٦٠خروج
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.