شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6098
 بازدید امروز : 781
 کل بازدید : 1241935
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1398/06/12
صفحه اصلي > خبر 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تحقیقات و فن آوری

رییس دانشگاه: همگرایی بین زیست بوم فناوری، تولیدات علمی و محققان ضروری است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت به کارگیری نتایج پژوهش ها در مدیریت جامع کشور، گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که بین زیست بوم فناوری و نوآوری، تولیدات علمی و محققان یک همگرایی و هماهنگی عملیاتی هوشمندانه ایجاد شود.

 دکتر علیرضا زالی امروز دوشنبه، در بیستمین جشنواره ابوریحان بیرونی که با حضور دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و جمعی از محققان در تالار امام خمینی(ره) دانشگاه برگزار شد، با اشاره به اهمیت مسئله محوری و جامعه محوری پژوهش، اظهار کرد:  امروز این جشنواره در حالی برگزار می شود که مدارس استان تهران به علت آلودگی هوا تعطیل است؛ این درحالی است که تا کنون پژوهش های فراوانی در حوزه آلودگی هوا انجام شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با طرح این سوال که پژوهش های انجام گرفته چه زمانی منجر به حل مسائل و ارائه راه حل می شوند، گفت: مشکل فقدان یک نظام مدیریتی جامع هوشمند در کشور است که بتواند نتایج پژوهش ها را در نظام نامه مدیریتی کشور اجرا کند.

دکتر زالی ادامه داد: ما در هوایی تنفس می کنیم که سطح بسیار فزاینده و غیر قابل باور ذرات معلق ۱۰PM و منوکسید کربن در آن موجود است.

وی افزود: در شرایطی به سر می بریم که تقریبا سالانه بیش از ۲۰ هزار تن ذرات معلق وارد ریه های مردم می شود و از این مقدار ۱۲ هزار تن مربوط به  خودروهای سواری و ۲ هزار تن مربوط به موتورسیکلت هاست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سالانه بیش از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تن مواد آلاینده توکسین به هوای کشور وارد می شود، گفت: کمتر از ۲۵ روز در سال هوای پاک داریم و بیش از ۲۵۵ روز در کلانشهرها با پدیده وارونگی هوا رو به رو هستیم.

دکتر زالی با اشاره به اینکه تعطیلی مدارس تنها ۲۰ درصد در کاهش آلودگی هوا اثر دارد، یادآور شد: باید این سوالات مطرح شود که آیا تراز بین خودروهای اسقاطی و خودروهای در مدار متناسب است و یا اینکه کیفیت بنزین چه میزان مورد اعتماد است.

وی با بیان اینکه در بعضی نقاط تهران بنزن بیش از ۲۵۰ برابر حد مجاز است، گفت: با آلودگی هوا سهم بیماری های ریوی مانند آسم افزایش می یابد اما  در سوی دیگر طیف، آلودگی های مزمنی است که می تواند نسل ما را در آینده تهدید کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه شیرخواران، نوجوانان و جوانان بیشترین قربانیان آلودگی هوا هستند، ادامه داد: آلودگی هوا یک ریسک فاکتور برای بروز بیماری های همچون آلزایمر است.

دکتر زالی با اشاره به نتایج تحقیقی درباره بررسی رابطه بروزاختلالات «کاروتید» با میزان فاصله از خیابان های پرتردد، توضیح داد: نتایج این تحقیق نشان داد کسانی که ۵۰ متر با خیابان فاصله داشتند در مقایسه با افرادی که در فاصله ۲۵۰ متری خیابان زندگی می کردند احتمال ابتلا به این اختلالات ۱۲ برابر بیشتر بود.

وی در ادامه با تاکید لزوم حرکت کشور در مسیر کاربردی کردن پژوهش ها و محبوس نکردن آن ها در فضای آکادمیک، اظهار کرد: آفت بزرگ پژوهش این است که علی رغم تلاش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و پژوهشگران کشور، منظومه حاکم بر سیستم اجرایی و اداری کشور به گونه ای است که این پژوهش ها به کاربرد منجر نمی شوند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: حرکت رو به جلوی دانشگاه پر شتاب است.

دکتر زالی با اشاره به نام این جشنواره، به بیان توضیحاتی درباره شخصیت علمی ابوریحان بیرونی پرداخت و گفت: از پایه گذاران مفاهیمی همچون استقرار و تجربه و همچنین روش شناسی ابوریحان بیرونی است.

وی همچنین با بیان اینکه ۱۲ هزار برگ ثبت شده از این دانشمند به جا مانده است، یادآور شد: ابوریحان بیرونی جایگاه ارزشمندی در بحث های نوین علمی امروز نیز دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر ضرورت اهتمام همه اعضای خانواده دانشگاه برای حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم، گفت: کارکرد دانشگاه نسل سوم در تلاطم های اقتصادی ظاهر می شود.

دکتر زالی در ادامه تاکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تکیه بر استغنای علمی، پتانسیل گام برداشتن در این مسیر پر فراز و نشیب را دارد.

وی همچنین با اشاره به جایگاه دانشجویان در دانشگاه های نسل سوم، توضیح داد: دانشجوی دانشگاه نسل سوم به جای پرداختن به ساختار های فرسوده، نگاهی نقادانه و در راستای حل مشکلات دارد و به علوم بین رشته ای و همچنین علوم انسانی توجه می کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیا ن اینکه برای دستیابی به دانشگاه نسل سوم در ابتدا باید در دانشجویان تغییر ایجاد شود، گفت: آهنگ مترنم بر اجرای دانشگاه باید با مفهوم دانشگاه نسل سوم همخوانی داشته باشد.

دکتر زالی همچنین با اشاره به ۷۴ رتبه ارتقای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نظام رتبه بندی لایدن و ۱۰۴ رتبه ارتقا در وبومتریکس، افزود: در رتبه بندی تایمز نیز ما در ۶۰۰ دانشگاه اول دنیا قرار داریم، اما باید رسیدن به ۳۰۰ دانشگاه اول دنیا را هدف قرار دهیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت فناوری اظهار کرد: دانشگاه زیرساخت های خوبی را برای ارتقای فناوری آغاز کرده است، اما شتاب شتاب فزاینده ای در حوزه فناوری مورد نیاز است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار محل دیده بانی نوآوری جهانی که مرکزی بسیار سختگیر در این حوزه است، ایران را در حوزه سلامت به رسمیت شناخته است.

دکتر زالی تاکید کرد: در حالا حاضر باید به سمتی حرکت کنیم که یک همگرایی و هماهنگی عملیاتی هوشمندانه بین زیست بوم فناوری و نوآوری، تولیدات علمی و نیروی انسانی محقق فراهم شود.

وی با اشاره به رتبه چهارم ایران در حوزه نانو، رتبه دوازدهم در مهندسی پزشکی، رتبه هشتم در زیست مهندسی و رتبه نهم در مواد در سطح دنیا، گفت: این رتبه ها، رتبه های بسیار مطلوب و فوق العاده ای در سطح جهان محسوب می شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه اعتماد به مجموعه شرکت های دانش بنیان را میانبری برای ارتقای علم و فناوری در کشور توصیف کرد و افزود: تقریبا ۴ هزار شرکت دانش بنیان در کشور به عنوان سربازان دژ مستحکم درون زایی و حرکت فناورانه وجود دارند و بیش از ۱۱۰۰ شرکت از این تعداد، به شکل مستقیم در حوزه سلامت مشغول فعالیت اند.

دکتر زالی افزود: حدود ۱۲۷ شرکت دانش بنیان در کشور داریم که گردش مالی آن ها بالای ۵۰ میلیارد تومان است که ۱۸ درصد آن ها در حوزه سلامت فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه ۳ درصد از مجموعه اقتصاد دانش بنیان مربوط به سلامت است، گفت: اما ۵۰ درصد اشتغال آفرینی شرکت های دانش بنیان مربوط به حوزه سلامت است و این بدان معناست که کشور در آستانه یک جهش بسیار بزرگ در حوزه فناوری است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: خوشبختانه در مجموعه زیرساخت های دانشگاه در طول چند سال اخیر شاهد گسترش فناوری بودیم، بیان و تبیین آن ها برای مردم اثری یاس زدا و بهجت آفرین دارد.

دکتر زالی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب اظهار کرد: منظومه فکری مقام معظم رهبری در مرجعیت علمی نگاه به استعداد های درون زاست و یکی از کلید واژه هایی که در بیانیه گام دوم انقلاب تکرار شده بحث علم، فناوری و جوانان است و در آستانه گام دوم انقلاب یک دانشگاه باید تمام برنامه ریزی های خود را هم راستا با این بیانیه کند.

وی با اشاره به مراکز توسعه بالینی بیمارستان ها، توضیح داد: ما این مراکز را به عنوان کاتالیزر در نظر می گیریم، ما نیاز به ریسرچ ورکرهایی داریم که در کنار محققان فعالیت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه سرانه مقاله برای هر پژوهشگر ۲,۸ است، خواستار رسیدن این سرانه به ۴ مقاله در ازای هر پژوهشگر شد.

دکتر زالی همچنین تاکید کرد: پیشران حرکت های علمی در دانشگاه ها اعضای هیئت علمی هستند اما مهم است که کرامت آنان حفظ شود.

وی در ادامه با تاکید بر ضرورت حفظ کرامت محققان پاسداشت حقوق آنان، گفت: امروز اگر محقق و دانشمند ما بخواهد فعالیت کند، باید فضایی مبتنی بر احترام، با نشاط و مناسب داشته باشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه گفت:در ماه های آینده تعداد زیادی از محصولات فناورانه را که ماحصل تلاش گرانسنگ محققان دانشگاه است رونمایی خواهیم کرد.

دکتر زالی همچنین با اشاره به امتیاز بالای کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: دانشجویان پیشرانان حرکت علمی در دانشگاه  هستند.

 

وی در پایان با اشاره به اهمیت مرکز رشد تجهیزات پزشکی، گفت: علی رغم اینکه سه درصد داروهای مورد نیاز کشور وارداتی است اما ۱,۳ میلیارد دلار برای کشور بار مالی دارد

 


٢٢:١٥ - دوشنبه ٢ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٦٩٧    /    تعداد نمایش : ١٢٤خروج
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.