شنبه ١٠ اسفند ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6094
 بازدید امروز : 742
 کل بازدید : 1241896
بروزرسانی
تاریخ آخرین بروز رسانی:1398/06/12
صفحه اصلي > خبر 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تحقیقات و فن آوری

تاکید معاون تحقیقات وزارت بهداشت بر جذب و حفظ محققان جوان توسط دانشگاه

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تاثیر اساتید برتر دانشگاه در ارتقای رتبه پژوهشی، گفت:دانشگاه باید در زمینه جذب و حفظ  نیروهای جوان و محقق خود تلاش کرده و از مهاجرت آنها جلوگیری کند.

دکتر رضا ملک‌زاده در بیستمین جشنواره پژوهشی ابوریحان بیرونی که امروز دوشنبه برگزار شد، با بیان اینکه بر اساس آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۹، ایران در تولید علم رتبه ۱۵دنیا و در استنادات علمی به رتبه ۱۴دنیا رسیده است، گفت: تا پایان سال ۲۰۱۹  بیش از ۶۲هزار مقاله علمی در پایگاه‌های بین المللی تولید کردیم که باعث کسب رتبه ۱۵جهانی شد.

وی ادامه داد: در زمینه استنادات در سال ۲۰۱۹بیش از ۵۵هزار استناد داشتیم که مجر به کسب رتبه ۱۴جهانی شد و در سطح منطقه و خاورمیانه نیز در زمینه استنادات اول هستیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به جهش بالای دانشگاه های علوم پزشکی در زمینه تولید علم، گفت: در پزشکی بالینی رتبه ۱۶در تعداد مقاله و در استنادات رتبه ۲۱را کسب کرده ایم.

دکتر ملک زاده با اشاره به رشد دانشگاه شهید بهشتی در زمینه پژوهش، گفت:البته این دانشگاه باید در شاخص های کیفی به سمت ارتقای شاخص های بین المللی حرکت کند.

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه پژوهش و تولید علم رتبه دوم کشوری را دارد که دلیل اصلی این اختلاف رتبه با دانشگاه اول یعنی تهران، تعداد اعضای هیئت علمی است.

دکتر ملک زاد ادامه داد: به عبارت دیگر در دانشگاه علوم پزشکی تهران ۲۵درصد اعضای هیئت علمی در زمره پراستنادات قرار دارند که این تعداد در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ۱۱درصد است.

وی با اشاره به تاثیر اساتید برتر دانشگاه در ارتقای رتبه پژوهشی، گفت:دانشگاه باید در زمینه جذب و حفظ  نیروهای جوان و محقق خود تلاش کرده و از مهاجرت آنها جلوگیری کند.

دکتر ملک زاده با اشاره به برخی دیگر از شاخص‌های رشد پژوهشی همچون مرجعیت علمی، گفت: در سطح جهانی در این زمینه رشد خوبی داشته ایم، به عنوان نمونه ۵میلیون مقاله ایرانی در سال گذشته از پایگاه الزویر از سوی بقیه کشورها دانلود شده و ۷۴هزار مقاله ایرانی توسط ۱۷۸کشور مورد استناد قرار گرفته است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درباره بودجه تحقیقاتی کشور، اظهار کرد: بودجه تحقیقات و فناوری کمتر از ۳درصد بودجه کل وزارت بهداشت است و بودجه تحقیقاتی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی ۲.۱درصد از کل بودجه دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور در لایحه ۱۳۹۹است.

وی با بیان اینکه ایران رتبه نخست دنیا در پرداخت سوبسید انرژی را دارد، گفت: همین هوای آلوده‌ نتیجه این یارانه هاست، بنابراین ضروری است که مجلس، دولت و سایر دست‌اندرکاران برای حل مسایل حوزه سلامت کشور بخشی از این یارانه انرژی را به تحقیقات علوم پزشکی اختصاص دهند.

دکتر ملک زاده با اشاره به عملکرد معاونت تحقیقات در زمینه تقویت زیرساخت تحقیقات و فناوری، به راه‌اندازی موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی، راه اندازی برنامه ملی ثبت بیماری‌ها و پیامدهای سلامت، راه‌اندازی مطالعه اپیدمیولوژیک آینده نگر جمعیت ایران(۱۹مرکز کوهورت بالغین ، ۴کوهرت نوزادان و ۴کوهورت جوانان) و توسعه آزمایشگاه های جامع تحقیقات در دانشگاه‌ها اشاره کرد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در پایان با اشاره به وضعیت فناوری و نوآوری در کشور، گفت: در دولت تدبیر و امید حمایت از تاسیس ۱۲۰۰شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت با گردش مالی حدود ۵هزار میلیارد ریال در سال، تولید ۳۴۰محصول دارویی در شرکت های دانش بنیان به منظور تحقق سیاست اقتصاد مقاومتی و تاسیس ۷۴مرکز رشد در دانشگاه‌ها در همین راستا انجام شده است.

 


٢١:٥٤ - دوشنبه ٢ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٦٦٩٦    /    تعداد نمایش : ١٠٥خروج
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.