جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

از جذب سرباز دانشجو تا پذیرش دانشجویان پسادکتری/ در مرکز تحقیقات فناوری دانشگاه چه می‌گذرد؟

 

دکترالهه عینی معاون مدیر روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه، از تحصیل ۱۰۳نفر و فارغ التحصیلی ۳۶نفر در رشتهph.D by Research در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خبر داد و به تشریح فعالیت های مهم این مرکز پرداخت.
معاون مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه، حمایت علمی و مالی از کنگره ها و سمینارهای برگزارشده در دانشگاه را برشمرد و افزود: این مدیریت به عنوان یکی از واحدهای زیرمجموعه معاونت تحقیقات و فناوری پژوهشی دانشگاه؛ حمایت علمی و مالی (درسقفی محدود) از کنگره ها و سمینارهایی است که درسطح دانشگاه و مراکز تابعه برگزار می شود را بعهده دارد. همچنین برگزاری جشنواره پژوهشی، کنفرانس های بین المللی و اخذ مجوز برگزاری کنگره های داخلی و خارجی و انتشار اخبار کنگره ها و جشنواره های کشوری و فعالیت های یکماهه این مرکز درخبرنامه این معاونت؛ نیز از دیگر وظایف این واحد می باشد.

پذیرش دانشجویان تخصصی پژوهش از سال ۱۳۸۹دردانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دکتر عینی تصریح کرد: این مرکز برای حمایت از اساتید و اعضای هیات علمی که مقالات خود را درخارج از کشور چه بصورت ارایه شفاهی (اورال پرزنتیشن) و چه بصورت پوستر و یا به عنوان سخنران مدعو ارایه می کنند؛ نیز برنامه و استراتژی هایی دارد. اساتید مقالات پذیرفته شده خود و همچنین موافقت ریاست آن بخش یا مرکز تحقیقاتی با شرکت این عضو هیات علمی درکنگره یا سمینار خارج از کشور را برای ما ارسال می کنند و این مدیریت برای آنها مبالغی را درنظر می گیرد. البته این موضوع پس از اثبات حضور هیات علمی دانشگاه درکنگره و ارایه چکیده مقاله و گواهینامه شرکت ایشان، محقق می شود.

پذیرش رشته های پزشک پژوهشگر، سرباز پژوهشگر و پسا دکتری در دانشگاه
استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اذعان داشت: یکی دیگر از فعالیت های ما که از سال ۱۳۸۹آغاز شده است، پذیرش دانشجویان تخصصی پژوهش است. این مجموعه که درحقیقت خود یک دانشکده است پیش از این بصورت پراکنده کار خود را انجام می داد، ولی از سال ۱۳۹۴مسئولیت پذیرش دانشجویان تخصصی پژوهشگر به مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه اختصاص پیدا کرد و این رشته نیز گسترش یافته و درحال حاضر ما در رشته های پزشک پژوهشگر، سرباز پژوهشگر و پسادکتری در دانشگاه پذیرش داریم.
وی همچنین فلسفه تربیت دکتری تخصصی پژوهشی را تامین نیروهای تخصصی پژوهش در مراکز تحقیقاتی ذکر کرد و گفت: بهترین مراکز برای بکارگیری این دسته از فارغ التحصیلان مراکز تحقیقاتی مرتبط با گرایش دانشجویان می باشد.
دکتر عینی تصریح کرد: پژوهشکده سل و بیماری های ریوی، پژوهشکده علوم غدد دورن ریز و متابولیسم، پژوهشکده گوارش و پیوند کبد، مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها، مرکز تحقیقات علوم دارویی، مرکز تحقیقات سرطان، مرکز تحقیقات چشم، مرکز تحقیقات عفونی اطفال، انیستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، مرکز تحقیقات کلیه و مجاری ادراری، مرکز تحقیقات فیتوشیمی، مرکز تحقیقات اخلاق و حقوق پزشکی، مرکز تحقیقات پوست، پژوهشکده علوم دندانپزشکی، مرکز تحقیقات مسمومین و مرکز تحقیقات بیهوشی دانشگاه؛ مراکزی هستند که دانشجویph.D by Risearch می توانند در آن مراکز تحصیل کنند.
وی همچنین درخصوص نحوه پذیرش پزشکان پژوهشگر نیز گفت: بحث پذیرش پزشک پژوهشگر از سال ۹۴مطرح شد و افرادی که در دوره های تخصصی شرکت کرده و قبول نشده بودند، ولی ۹۰درصد نمره را بدست آورده اند دوباره آزمون می دهند و اگر از بعد پژوهشی مهارت داشته باشند (یعنی مقاله ای را ارایه کرده و مرکز مربوطه نیز آنها را تائید کند)، وزارت بهداشت با مصاحبه ای که از آنها انجام می دهد و با گرنتی که از سازمان نخبگان برایشان می گیرد، این افراد را برای دوره چهارساله پزشک پژوهشگر به ما معرفی می کند. البته این پزشکان چهار سال دوره تخصصی خود را گذرانده و سپس برای دوره چهارساله پزشک پژوهشگر ph.D by Risearch در این دانشگاه معرفی و شروع به تحصیل می کنند. درحال حاضر ما در این رشته  ۱۰۳نفر دانشجو داریم و ۳۶نفر نیز فارغ التحصیل شده اند.

وی درخصوص دوره "پسادکتری" نیز اذعان کرد: "پسا دکتری" نیز یک دوره دوساله است که بعد ازph.D برای افراد گذاشته می شود. افرادی که دراین دوره شرکت می کنند نباید بیش از ۳سال بیشتر از مدرک  ph.Dشان گذشته باشد. پذیرش این دانشجویان به این صورت است که مرکز مربوطه با شناختی که از محققان توانمند خود دارد، آنها را برای گذراندن دوره پسا دکتری معرفی می کنند. مرکز تحقیقاتی مربوطه باید برای این فرد یک طرح تحقیقاتی تعریف کرده و آن طرح تحقیقاتی نیز مصوبه شورای پژوهشی را داشته باشد. سپس ما مقالات و مستندات آنها را به وزارت بهداشت ارسال می کنیم تا پس از طی مراحل مربوطه و اخذ گرنت برای ایشان، این دانشجویان برای گذراندن این دوره معرفی شوند.

دکتر عینی با تبیین تفاوت دوره "پزشک پژوهشگر" و دوره "پسادکتری"، خاطرنشان کرد: به کسانی که دوره پسا دکتری می گذرانند، مدرک ویژه دانشگاهی اعطا نمی شود و فقط یک گواهی با امضای استاد راهنما و معاونت پژوهشی دانشگاه به آنها ارایه می شود. البته باید اذعان داشت که گذراندن دوره پسا دکتری نیز به دانشجویان علاقمند به تحقیق جهت هیات علمی شدن می تواند کمک کند.

فراخوان سرباز پژوهشگر
معاون مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه درخصوص پذیرش "سرباز پژوهشگر" تاکید کرد: وزارت بهداشت درطول سال ۲بار برای پذیرش سرباز پژوهشگر فراخوان می دهد و افراد واجد شرایط برای گذراندن دوران سربازی و درواقع انجام کار تحقیقاتی به آنجا مراجعه می کنند.
وی ادامه داد: فراخوان ها یک پروسه بسیارجدی برای این واحد محسوب می شود، چون درحقیقت ارزشیابی دانشگاه براین اساس صورت می گیرد. ما پس ازدریافت فراخوان بلافاصله به روابط عمومی اعلام می کنیم که روی سایت دانشگاه قرار گیرد و خوشبختانه روابط عمومی دانشگاه در این زمینه همکاری بسیار خوبی را با ما دارد و فراخوان ها را درآن پروسه زمانی لازم روی سایت قرار
می دهد.
وی دربخش دیگری از سخنان خود به فرایند پذیرفته شدن مقالات دانشجویان در کنگره های بین المللی اشاره کرد وگفت: وقتی که معاونت آموزشی تائیدیه ارایه مقاله دانشجویان دانشگاه در کنگره های خارجی را می خواهد، کارشناسان ما بطور دقیق سایت  کنگره و اکسپت دانشجو را رصد می کنند و درادامه تائیدیه آن به معاونت آموزشی اعلام می شود تا بقیه روند کار که معرفی به سفارتخانه است، توسط آنها انجام شود. دکتر عینی درادامه بر همکاری این مدیریت با مراکز تحقیقاتی تاکید کرد و افزود: ما درحقیقت مثل مادر یک خانواده هستیم که کلیه خوراک های پژوهشی را دراختیار مراکز قرار می دهیم و نظارت صددرصدی روی مراکز تحقیقاتی داریم.

امسال نوزدهمین جشنواره پژوهشی دانشگاه برگزار می شود

معاون مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه؛ برگزاری جشنواره ابوریحان (پژوهشی) را یکی از فعالیت های مهم معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برشمرد وگفت: امسال نوزدهمین جشنواره ابوریحان (پژوهشی) باهدف ایجاد رقابت سالم و ارتقای سطح علمی دانشگاه؛ برگزار خواهد شد و ما شاخص هایی را برای تمامی حوزه ها تبیین کردیم تا افرادی که شرایط لازم را دارند مدارک خود را ارایه کنند. برای مثال از بین اساتید، دانشیاران و استادیاران گروه بالینی و پایه دربعد پژوهشگر برتر افرادی براساس میزان امتیاز بدست آمده انتخاب می شوند. همچنین از بین کتب، مجلات و مقالات منتشر شده دانشگاه نیز یک کتاب، یک مجله و یک مقاله به عنوان برتر معرفی و از بین مراکز تحقیقاتی و دانشکده ها نیز یک مرکز تحقیقاتی و یک دانشکده و ازمیان دانشجویان برگزیده درمقطع ارشد و دکترا نیز یک نفر به عنوان برگزیده، اعلام می شود.

لزوم حمایت بیشتر از پزشکان پژوهشگر
معاون مدیریت روابط بین دانشگاهی و امور سمینارهای دانشگاه دررابطه با برنامه های آینده این معاونت، خاطرنشان کرد: هدف ما این است که اعضای هیات علمی پژوهشی بتوانند یک تحولی را در مراکز تحقیقاتی ایجاد کنند و اگر ما بتوانیم از پزشک پژوهشگر که می تواند کمکی برای مراکز و دانشجویان پزشکی ph.D by Risearch باشد، حمایت بیشتری کنیم آنها می توانند درراستای رفع مشکلات کشور، گام های بلندی را بردارند.

 


١٣:٥٦ - سه شنبه ٢٤ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٨٨٤    /    تعداد نمایش : ١٨٤خروج
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.
آخرین بروز رسانی:
1397/12/09