جمعه ٠٦ ارديبهشت ١٣٩٨ - 
1 2 3
 
منو اصلی
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت تحقیقات و فن آوری:

نشست علمی مطالعه کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه

نشست علمی طرح کوهورت سلامت کارکنان دانشگاه با حضور دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر حمید سوری مجری و جمعی از اساتید برجسته عضو کمیته علمی این طرح در تاریخ سه‌شنبه ۱۴ شهریور در محل تالار پژوهش برگزار شد.

در این نشست گزارشی از پیشرفت کار کوهورت دانشگاه توسط مجری طرح ارایه شد و در خصوص چالش های پیش رو بحث و با مشارکت اساتید مختلف بالینی و پاراکلینیک تبادل‌نظر شد. دکتر زرقی ضمن ابراز رضایت از پیشرفت کار و  بیان اهمیت این طرح به‌عنوان یکی از طرح‌های کلان دانشگاه و کشور بر موضع دانشگاه در حمایت از این طرح بزرگ تأکید و اظهار امیدواری کرد با حمایت بیشتر دانشگاه به‌زودی شاهد اجرای عملیاتی آن باشیم.  معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه از حمایت علمی و مشارکت اساتید عضو این طرح قدردانی کردند و اظهار امیدواری کرد که با این اقدام که موجب ارتقای سلامت کارکنان دانشگاه و کمک به پیشگیری از مرگ‌های زودرس خواهد شد، شاهد افزایش بالقوه تولید علم و انتشار مقالات علمی و تولید مستندات پژوهشی دانشگاه و کشور هم باشیم.

با این مطالعه می‌توان عوامل خطری که کارکنان دانشگاه با آن مواجه هستند و سلامت آنان را به خطر می‌اندازد را شناسایی کرد و با پایش سلامت کارکنان، تشخیص زودرس بیماری‌های موردنظر و درنتیجه ارتقای سلامت و افزایش کارایی و راندمان کارکنان را موجب شد. نیروی انسانی شاغل در حوزه سلامت گرچه خود خدمات بهداشتی و درمانی به آحاد جامعه ارائه می‌دهد ولی متأسفانه سلامت خود او مورد غفلت قرار می‌گیرد و این مطالعه می‌تواند این نقص را تا حد زیادی مرتفع سازد، ضمن آن‌که به مدیریت سازمان کمک می‌کند تا کار با کارکنان سالم‌تری را تجربه کرده ضمن کاهش مرگ‌های زودرس و بیماری‌های مهم قابل‌پیشگیری بتواند با اعمال مداخلات مناسب برگرفته از این مطالعه (مانند تغییر عادات غذایی، ارتقای فعالیت بدنی، کنترل عوامل مخاطره‌آمیز محیطی و مانند این‌ها) از بسیاری بیماری‌ها در کارکنان خود جلوگیری کند.

یادآور می‌شود که در این طرح درمجموع 10000 نفر از کارکنان دانشگاه به‌صورت تصادفی انتخاب و برای انجام آزمایشات و معاینات فراخوان می‌شوند و برای تشخیص زودرس سرطان‌های معده، کبد، روده بزرگ، پستان و پروستات همین‌طور بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، بیماری‌های انسدادی مزمن تنفسی و مشکلات مربوط به‌سلامت روان همین‌طور مصدومیت‌ها و سوانح که درمجموع عامل بیش از ۸۰ درصد مرگ‌های زودرس (مرگ‌های کمتر از ۷۰ سالگی) است بررسی‌هایی انجام خواهد شد. هزینه کلیه آزمایشات و معاینات برای کارکنان دانشگاه رایگان خواهد بود.

محل انجام مطالعه بیمارستان طالقانی در نظر گرفته‌شده و کارکنان طبق جدول زمان‌بندی‌شده از مهرماه سال جاری فراخوان خواهند شد. همین همکاران هر دو و نیم سال یک بار مجددا برای تکرار آزمایشات و معاینات فراخوان خواهند شد.

فاز اول این مطالعه سه سال است و انشاالله به‌صورت مستمر تا حداقل ۲۰ سال ادامه خواهد داشت.

 

 


٠٨:٥٧ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥١٣٢٠    /    تعداد نمایش : ٤٠٦خروج
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
 
 
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.
آخرین بروز رسانی:
1397/12/09